Přejít na hlavní obsah

Divadelní soubor Budenebude kůň chystá kočovnou štaci po jihočeském kraji s autorskou inscenací

Divadelní soubor Budenebude kůň byl založený v době karantény v prosinci roku 2020. Tvoří ho studenti pražské DAMU (Alžběta Nováková, Sára Vosobová, Anna Němcová, Jakub Müller, Bobeš Havelka, Antonína Brukner) a iniciátorka projektu výtvarnice Háta Vicherková. Ti všichni by rádi oživili a připomněli tradici kočovného divadla.

Pro letošní rok zvolili putování po Jihočeském kraji. Vyrážet budou 14. srpna z Tábora a přes šest dohodnutých  zastavení: Tábor, Sudoměřice u Bechyně/ Bechyně, Bernartice, Zvíkovské podhradí, Mirotice a Orlík nad Vltavou budou během 14 dní hrát tam, kde jim to počasí a nálada umožní.

Kočovníci budou objíždět města a vesnice s autorským cirkusovým představením na ďábelské téma. Inspiraci hledali nejdříve u Goethova Fausta, aby se od něj následně odklonili k Johannesu Cabalovi the Necromancer britského spisovatele Jonathana L. Howerda. Tato kniha byla klíčová pro koncepci inscenace. Ta je kombinací činohry s loutkovým divadlem. Zároveň je tak vhodná pro všechny generace. Snaží se skloubit dva divadelní světy v jeden harmonizující celek a zároveň vzbudit v divácích zájem o loutkové divadlo. Tato inscenace používá neotřelý jazyk generace Z , kterým zároveň sděluje, že vznikla ve "svobodné zemi" a pohrává s hranicí svobody jednotlivců. Představení jsou plná eskamotáží a humoru, které odlehčují motivy samoty a odcizení.

Tvůrčí tým:

Režie: Alžběta Nováková
Scénografie/kostýmy: Háta Vicherková
Hudba (Donio): Anuša Peter
Produkce: Anna Němcová
Principál: Bobeš Havelka
Účetní: Antonín Brukner
Žena: Sára Vosobová
Stvoření 1: Alžběta Němcová
Stvoření 2: Jakub Müller

Maringotka

patří Slovenskému divadelnímu souboru Teatro Tatro. V roce 2002 s ní zavítal na Ukrajinu, o pár let později i do Itálie. Zapůjčil si ji divadelní soubor Koňa a motora. Ti v ní odehráli například v roce 2012 projekt Othello Is Black.

Kůň

se jmenuje Pan Míša. Pochází z Jihočeského kraje a je to statný valach, který se dokáže celý den pouze pást. Nanejvíc na světě má rád svého majitele, našeho vozku. Za nejlepšího kamaráda považuje poníka a nikdy nepohrdne senem. Jako doprovod půjde i německý ovčák Róza, která je neodmyslitelným parťákem vozky. Panuje mezi nimi taková důvěra, že spolu lezli dokonce ferraty.

Vozka

je spása, dobrodruh, naděje, rozvaha, ale také moudrost a vyrovnanost. Na cestu se souborem se přidal, protože už delší dobu přemýšlí o cestování s koněm po České republice.

 

Časový plán štace:

14. 8. Tábor

16. 8. Sudoměřice u Bechyně/Bechyně

18. 8. Bernartice

21. 8. Zvíkovské podhradí

23. 8. Mirotice

26. 8. Orlík nad Vltavou

Aktuální informace najdete na Facebookové stránce souboru.