Přejít na hlavní obsah

Kdo se skrývá pod kápí?

Studenti DAMU obnovují již 4. sezónu diskusní platformu Debata pro loutky v divadle DISK. Inscenační tým se rozhodl k opětovnému uvedení, protože Debata pro loutky umožňuje divákům i hostům vyjádřit názory a vést diskuze bez společenských předsudků.

V rámci Noci divadel se 19. listopadu 2022 do divadla DISK vrátila obnovená premiéra Debaty pro loutky. Tentokrát s tématem "CHCEŠ být přijat?”, které se týká přijímacích zkoušek na vysoké umělecké školy. 

Během divadelní sezóny se uskuteční další tři debaty, které se budou věnovat aktuálním problémům ve společnosti, ale i mezi studenty DAMU:

10. ledna 2023 v 10:00 se v divadle DISK uskuteční debata "JE koho volit?”, která bude primárně určena pro diváky z řad žáků středních škol. Mladí diváci se mohou těšit na hosty z řad politiků, kteří se budou vyjadřovat k nadcházejícím prezidentským volbám.

7. března 2023 v 19:00 se můžeme těšit na kontroverzní téma "MÁ DAMU problém?”, kde se budou rozebírat problematické otázky, které rezonují na půdě divadelní fakulty AMU.

2. května 2023 v 10:00 se uskuteční poslední debata. Určena pro střední školy s názvem "JE čemu věřit?”. Bude se věnovat fake news v masmédiích, které nás obklopují a zneužívají naší důvěry.

Debaty pro loutky měly v divadle DISK premiéru 14. 12. 2019, kvůli Covidu-19 se debaty přestaly uvádět. Nyní se nový tým rozhodl je znovu obnovit. Chystají se 4 debaty, které budou přístupné nejen studentům DAMU, ale také veřejnosti. Diskutující navzájem neznají svoji totožnost, ani diváci neznají totožnost diskutujících. Důvody, proč je Debata pro loutky tak zajímavým výtvorem, je ten že nehledí na to, kdo mluví a jak vypadá, ale na to, jaký má názor.

"Debaty pro loutky jsme spolu se Štěpánem Gajdošem vymysleli v době, kdy jsme pociťovali absenci dialogu bez předsudků. Často jsme naráželi na situace, kdy náš názor byl v rámci diskuze snadno smeten ze stolu s argumentem, že jsme ještě moc mladí a nerozumíme dané problematice, nebo že náš názor se liší, protože je to generační záležitost, nebo že si to a ono myslíme, protože jsme z těch uměleckých kruhů a tak dále…" říká Kateřina Císařová, která je jedna ze zakladatelů Debaty pro loutky.

"Chtěli jsme vytvořit debatní platformu, která by zamezila aplikování předsudků mezi diskutujícími. Tak jsme vymysleli, že diváci a ani hosté o sobě vzájemně nevědí, kdo je součástí diskuze, nevidí se a slyší se pouze se zkresleným hlasem. Zároveň jsme chtěli, aby průběh diskuze byl zábavný a aby během něj bylo nejen na co koukat, ale aby slova diskutujících byla něčím zhmotněná a diváci nemuseli poslouchat jen změť zkreslených hlasů. Tuto úlohu udržet pozornost diváků a naslouchat názorům bez předsudků k jejich držitelům nebo držitelkám po dobu diskuze dostali na starosti spolupachatelé obrody národa českého a držitelé statutu nehmotného kulturního dědictví UNESCO – loutky," vysvětluje koncept Císařová.

Další informace k Debatě pro loutky a vstupenky najdete ZDE.