Přejít na hlavní obsah

: Kolektiv

Tato stránka odkazuje na debaty v sezóně 2021/22. Aktuální Debaty naleznete zde.

Máme toho dost! Máme dost zbytečných lidských předsudků. Máme dost lidí, kteří už na základě vzhledu nebo vzdělání hodnotí druhého člověka. Lidé nejsou schopni mluvit s druhými, aniž by si už dopředu netvořili názor na jejich myšlenky. Rozhodly jsme se tedy jako podstatná součást letité kulturní tradice, spolupachatelé obrody národa českého a držitelé statutu nehmotného kulturního dědictví UNESCO vám lidem pomoci a vzít na sebe nelehkou úlohu diskutujících. Snad se pak aspoň k něčemu dostaneme. Pokud se do toho nezamotáme...

Vaše LOUTKY!

DEBATNÍ PLATFORMA V DIVADLE DISK.

Debata o tématech, která hýbou (nejen) divadelním světem na prknech, co znamenají svět!

Diskutující navzájem neznají svoji totožnost, stejně tak jako diváci neznají totožnost diskutujících. Zváni jsou odborníci na dané téma, ale i laici, veřejné osobnosti, nebo prostě jen lidé, kteří mají touhu debatovat. Přijďte se taky zapojit do debaty! Dokážeme se poslouchat?

Minulá témata

3. června - (Vy)hoří nejen loutky - Záverečná debata na téma duševního zdraví

S covidovou epidemií jsme objevili pocit, jaké to je, občas se zastavit. Mnohým z nás došlo, že dřou od rána do večera jako koně, bez chvilky sami pro sebe. Při návratu do původního pracovního nasazení, se zmateni, jak lesní včely, snažíme najít rovnováhu ve svém časovém harmonogramu. Jak si v diáři pohlídat alespoň jeden volný víkend měsíčně? Kdy už se konečně naučíme říkat ne? Existují nějaké pilule proti FOMO (fear of missing out)? Jak si s nepravidelným pracovním režimem naordinovat pravidelnou psychohygienu? Jak vysvětlit vedení divadel, že už nejsou síly? Nebo zřizovatelům divadel? Grantové komisi? S kým vlastně vést tuto debatu?

25. května - Husa na provázku - Divadlo jako prostor moci

V divadle jde o moc, a to doslova. Nejde ovšem jen o moc příběhů, imainace a hravosti nad jednotvárnou každodenností. Ale také o moc režisérů nad herci, ředitelů nad režiséry či zřizovatelů nad ředitely. Funguje moc v nezávislých divadlech jinak, než ve zřizovaných? Proč se na zásadě „V divadle neexistuje demokracie" ještě i v roce 2022 shodnou tvůrci nejrůznějších vkusů a názorů? Jakou možnost odporu a emanipace však mají herečky a herci, kostýmní výtvarníci a výtvarnice, scénografky, režisérky nebo dramaturgové, když se dostanou do situace, která ohrožuje jejich existenční jistotu nebo psychické zdraví? 

Debata o tom, jak v divadelním provozu souvisí moc s bezmocí, co znamená svoboda, a jak může být mocí ohraničená.

6. dubna - Má divadlo cenu?

Má divadlo cenu? Mám já naopak cenu pro divadlo? Kolik stojím? Kolik si můžu říct za svoji práci? Jak si říci o finanční ohodnocení, abychom se nepodceňovali, ale zároveň, aby o nás druhá strana neztratila zájem? Jak se na to tváří česká divadla a umělecké organizace? Měli bychom být rádi, že vůbec se nám dostává příležitosti v takové organizaci pracovat?

Debata o tom, jak něco tak subjektivního jako je umění přetavit do platových tabulek, a jak ohodnocovat práci, kterou umělci nad svým dílem stráví.

22. února - Debata pro loutky: Svoboda korektnosti

Jak během tvorby svobodně nakládat s momentálně aktuálním tématem politické korektnosti? A jak se s tím pereme v České republice? Jak je to teda s tím blackfacingem? Měli by queer postavy hrát pouze queer herci a herečky? Jak tvořit svobodně, současně nikoho neurážet a sám sebe necenzurovat? Ovládne umění politická korektnost, nebo můžeme být svobodní i v korektnosti?

V rámci večera proběhl křest knihy DEBATA PRO LOUTKY O 7 JEDNÁNÍCH. Knihu si můžete zakoupit na pokladně divadla DISK.

22. listopadu - Divadelní (nad)produkce

Děláme toho moc anebo málo? Jaký dopad má divadelní produkce na naši ekonomickou situaci? Kolik toho musíme vyprodukovat, abychom se uživili v umělecké sféře? Jak ovlivňují výkonnostní ukazatele tvorbu? Jsou grantové soutěže podnětem k tvorbě? 

A není toho divadla nějak moc?

5. října - Umění dialogu na divadelní fakultě

Co je vlastně hlavním tématem, na které chtěla poukázat iniciativa Nemusíš to vydržet? Jak probíhá komunikace v akademickém prostředí? Přebije nakonec diskutované téma osobní vyřizování účtů? Jak si posílit komunikační dovednosti? 

Může Debata pro loutky posunout tuto debatu?

Soubor: Alterna

premiéra: 14. 12. 2019

délka: 90 minut

koncept: Kateřina Císařová, Štěpán Gajdoš
scénografie: Louis Traore
hudba: Néro Scartch
produkce: Miriam Čandíková, Damaris Kopecká, Josef Tajovský, Patricie Belecová, Barbora Jonášová, Žaneta Špánková
loutkovodiči: Edita Valášková, Šimon Dohnálek, Adam Páník, Matouš Fendrych, Matěj Šumbera, Radka Caldová, Štěpán Lustyk
pedagogické vedení: MgA. Jiří Havelka, Ph.D.
foto: Ondřej Lemon, Martin Štěpánek

Za zapůjčení loutek děkujeme divadlu Zvoneček.