______________ IsEnglish: False _____________________________ Debata pro loutky | divadlodisk.cz
Přejít na hlavní obsah

: Kolektiv

Máme toho dost! Máme dost zbytečných lidských předsudků. Máme dost lidí, kteří už na základě vzhledu nebo vzdělání hodnotí druhého člověka. Lidé nejsou schopni mluvit s druhými, aniž by si už dopředu netvořili názor na jejich myšlenky. Rozhodly jsme se tedy jako podstatná součást letité kulturní tradice, spolupachatelé obrody národa českého a držitelé statutu nehmotného kulturního dědictví UNESCO vám lidem pomoci a vzít na sebe nelehkou úlohu diskutujících. Snad se pak aspoň k něčemu dostaneme. Pokud se do toho nezamotáme...

Vaše LOUTKY!

DEBATNÍ PLATFORMA V DIVADLE DISK.

Debata o tématech, která hýbou (nejen) divadelním světem na prknech, co znamenají svět!

Diskutující navzájem neznají svoji totožnost, stejně tak jako diváci neznají totožnost diskutujících. Zváni jsou odborníci na dané téma, ale i laici, veřejné osobnosti, nebo prostě jen lidé, kteří mají touhu debatovat. Přijďte se taky zapojit do debaty! Dokážeme se poslouchat?

3. června - Záverečná debata na téma duševního zdraví

 

25. května - Husa na provázku - Divadlo jako prostor moci

V divadle jde o moc, a to doslova. Nejde ovšem jen o moc příběhů, imainace a hravosti nad jednotvárnou každodenností. Ale také o moc režisérů nad herci, ředitelů nad režiséry či zřizovatelů nad ředitely. Funguje moc v nezávislých divadlech jinak, než ve zřizovaných? Proč se na zásadě „V divadle neexistuje demokracie" ještě i v roce 2022 shodnou tvůrci nejrůznějších vkusů a názorů? Jakou možnost odporu a emanipace však mají herečky a herci, kostýmní výtvarníci a výtvarnice, scénografky, režisérky nebo dramaturgové, když se dostanou do situace, která ohrožuje jejich existenční jistotu nebo psychické zdraví? 

Debata o tom, jak v divadelním provozu souvisí moc s bezmocí, co znamená svoboda, a jak může být mocí ohraničená.

6. dubna - Má divadlo cenu?

Má divadlo cenu? Mám já naopak cenu pro divadlo? Kolik stojím? Kolik si můžu říct za svoji práci? Jak si říci o finanční ohodnocení, abychom se nepodceňovali, ale zároveň, aby o nás druhá strana neztratila zájem? Jak se na to tváří česká divadla a umělecké organizace? Měli bychom být rádi, že vůbec se nám dostává příležitosti v takové organizaci pracovat?

Debata o tom, jak něco tak subjektivního jako je umění přetavit do platových tabulek, a jak ohodnocovat práci, kterou umělci nad svým dílem stráví.

Minulá témata

22. února - Debata pro loutky: Svoboda korektnosti

Jak během tvorby svobodně nakládat s momentálně aktuálním tématem politické korektnosti? A jak se s tím pereme v České republice? Jak je to teda s tím blackfacingem? Měli by queer postavy hrát pouze queer herci a herečky? Jak tvořit svobodně, současně nikoho neurážet a sám sebe necenzurovat? Ovládne umění politická korektnost, nebo můžeme být svobodní i v korektnosti?

V rámci večera proběhl křest knihy DEBATA PRO LOUTKY O 7 JEDNÁNÍCH. Knihu si můžete zakoupit na pokladně divadla DISK.

22. listopadu - Divadelní (nad)produkce

Děláme toho moc anebo málo? Jaký dopad má divadelní produkce na naši ekonomickou situaci? Kolik toho musíme vyprodukovat, abychom se uživili v umělecké sféře? Jak ovlivňují výkonnostní ukazatele tvorbu? Jsou grantové soutěže podnětem k tvorbě? 

A není toho divadla nějak moc?

5. října - Umění dialogu na divadelní fakultě

Co je vlastně hlavním tématem, na které chtěla poukázat iniciativa Nemusíš to vydržet? Jak probíhá komunikace v akademickém prostředí? Přebije nakonec diskutované téma osobní vyřizování účtů? Jak si posílit komunikační dovednosti? 

Může Debata pro loutky posunout tuto debatu?

Nejbližší reprízy

pá / 03.06. 19:30
Soubor: Alterna

premiéra: 14. 12. 2019

délka inscenace: 90 minut

koncept: Kateřina Císařová, Štěpán Gajdoš
scénografie: Louis Traore
hudba: Néro Scartch
produkce: Miriam Čandíková, Damaris Kopecká, Josef Tajovský, Patricie Belecová, Barbora Jonášová, Žaneta Špánková
loutkovodiči: Edita Valášková, Šimon Dohnálek, Adam Páník, Matouš Fendrych, Matěj Šumbera, Radka Caldová, Štěpán Lustyk
pedagogické vedení: MgA. Jiří Havelka, Ph.D.
foto: Ondřej Lemon, Martin Štěpánek

Za zapůjčení loutek děkujeme divadlu Zvoneček.