Přejít na hlavní obsah

: kolektiv

„Vždyť jsem veliký, obsahuji davy.“ Walt Whitman

Nejnovější vědecké články přirovnávají vnitřní organismus člověka ke krajině nebo rozlehlé zahradě. Popisují ho jako vyvážený systém mikroorganismů, který je v neustálém pohybu. Jejich počet se v lidském těle blíží k 90 biliónům. Přitom každý z nás má jedinečnou vnitřní krajinu, která je tak specifická jako otisk prstu. Jak tyto organismy ovlivňují naše chování? Jak se podílí na našem každodenním rozhodování? A kdo je skutečným pánem našeho těla?

„Cítíte-li se někdy osamělí, vězte, že ve skutečnosti tomu tak není. Jsme desetkrát více mikrobiální kolonií než člověkem. O drobných obyvatelích, jež celý svůj život hostíme, samozřejmě běžně vůbec nevíme. Zatímco tedy vykonáváme každodenní činnosti, na naší kůži nerušeně přebývají osminozí roztoči a na našem jazyku, zubech i ve střevech se odehrávají životní příběhy mikroskopických bakterií.”

Kateřina Vašků - Lidský mikrobiom: Skrytá džungle v našem těle, www.stoplusjednicka.cz

PODĚKOVÁNÍ:
V inscenaci jsou s laskavým svolením šéfredaktora Erika Taberyho použity úryvky z článku Marka Váchy Já, tedy my vydaného v týdeníku Respekt dne 25. 6. 2016. Dále jsou s laskavým svolením autora Tomáše Uhnáka použity úryvky z článku Disruptory společenského žaludku. Co znamená trávit krajinu? vydaného v magazínu Fotograf. Děkujeme za poskytnutí uvedených článků.
Dále děkujeme nakladatelství Oikoymenh za poskytnutí úryvků z knihy Giovanniho Pico della Mirandoly O důstojnosti člověka, která vyšla v překladu Davida Sanetrníka v roce 2005.

OHLASY DIVÁKŮ

"Skvělý nevšedně biologický pohled na problematiku svobody lidské vůle silně vybízí k zamyšlení i dlouho po opuštění divadla - inscenace má skvělou, i velmi dobře metaforicky zvládnutou, myšlenku."

 

Soubor: Alterna

premiéra: 15. února 2019

tým:
Viktorie Vášová
Boris Jedinák
Alžběta Vitvarová
Františka Malasková

 

hudba:
Stanislav Abrahám
pohybová spolupráce:
Veronika Knytlová
produkce:
Vea Schneiderová
Martina Náhlíková
Adam Bureš

hrají:

Martin Belianský
Anita Gregorec
Sebastian Jacques
Edita Valášková

autor fotek:

Julien Magnan, Martin Salajka, Zdeněk Cimburek