Přejít na hlavní obsah

:

NOC DIVADEL – Proměna

Divadelní studio DISK se jako každý rok zapojuje do mezinárodního projektu Noc divadel. Téma letošního 12. ročníku je Kafkova „PROMĚNA“

Nabídneme zcela ZDARMA bohatý program v divadle DISK, studiu Řetízek i v dalších prostorách DAMU. Těšíme se na vás.

 

Ř.I.P.

STUDIO ŘETÍZEK, 12:30-13:00, 13:30-14:00

PŘEDSTAVENÍ VHODNÉ PRO DĚTI

“Ve špatný čas, na špatném místě.”

V pohádce O veliké řepě zasadil dědeček na své zahrádce malé semínko, ze kterého se vyklubala malinká roztomilá červená řepa, která však rostla a rostla. Její kořínky začali prorůstat hluboko pod zem, až probudili život i ve vzdálených temných vrstvách zeminy, kam nikdy nezavítal jediný sluneční paprsek. V tu chvíli se z pohádky stává boj o přežití. Co se probouzí v nejčernější hlubině? Kdo se to plazí a dere na povrch? Hlína ožívá, z děr vedoucích možná až k zemskému jádru se ozývá neidentifikovatelné hvízdání. S každým nádechem jsou blíž a bliž. Plazí se a svíjí. Nabývají na velikosti, síle a inteligenci. Chtějí svojí kořist. Kulatou, rudou, šťavnatou, stále se zvětšující, masitou. Kdo zvítězí? Kdo je zde vetřelcem? Komu tato půda ve skutečnosti patří? A kdo si obhájí svoji pozici?

Netradiční loutková inscenace pro malé i velké plná humoru, škodolibosti a napětí. Na motivy klasické české pohádky O Veliké řepě.

režie a dramaturgie: David Ficek / scénografie: Marie Wolfová / účinkují: Anastázie Dobrodinská, Matyáš Hadrbolec

 

DIVADELNÍ LÍČENÍ

MASKÉRNA, 13:00-20:00

UKÁZKY SCÉNICKÉHO LÍČENÍ

Co se děje před začátkem divadelního představení v hereckých šatnách a maskérně? Nahlédnutí návštěvníků do tajů příprav s možností „proměnit“ se a vyzkoušet si kreativní líčení dle předlohy či vlastní fantazie.

účinkují: Zuzana Birtusová a Vy

Kapacita je omezená.

 

KNIHOVNA DAMU

14:00-21:00

V rámci Noci divadel bude letos na DAMU opět otevřena univerzitní knihovna. Podívejte se, kde studenti DAMU tráví svůj volný čas a kde získávají informace pro své studium. K dispozici bude „knihobudka“ s knihami a časopisy, které si můžete odnést, zároveň si můžete se studentskou slevou koupit knihy z nakladatelství AMU, Kant, Divadelní ústav a Brkola.

 

RUČNÍ SÍTOTISK NA TAŠKY

WORKSHOP, KNIHOVNA DAMU, 16:00-19:00

V odpoledních hodinách bude otevřena sítotisková dílna, kde můžete tiskem „proměnit“ tašky, případně vlastní přinesené textilie.

účinkují: Jiří Růžička, IDU a Vy

Kapacita je omezená.

 

VEŘEJNÁ ZKOUŠKA R.U.R.

DIVADLO DISK, 14:30 – 17:30

OTEVŘENÁ ZKOUŠKA + DISKUZE

Tématem letošní Noci divadel je „Proměna". Využijte proto příležitosti a přijďte se podívat, jak se inscenace Čapkova R.U.R. v podání studentů Katedry činoherního divadla stále proměňuje a dotváří, a to pouhých několik dní před premiérou. Vzhledem k tomu, že se skutečně jedná o veřejnou zkoušku, prosíme diváky, aby počítali s tím, že průběh představení bude zcela jistě přerušován režisérem. Po skončení veřejné zkoušky bude prostor pro diskuzi diváků s inscenačním týmem, kde se mimo jiné budete moci dozvědět, proč a jak režisér adaptoval původní Čapkův text.

 

Bylo to roku 1920, kdy se veliký filosof Rossum odebral na izolovaný ostrov v Atlantickém oceánu. V roce 1932 zde objevil látku, která se chovala jako živá hmota.

Tehdy Rossum napsal:

„Příroda našla jen jeden způsob, jak organizovat živou hmotu. Je však jiný způsob, jednodušší a rychlejší. Ten jsem dnešního dne objevil.”

O půl století později je jeho objev v rukou podnikatele a vizionáře Harryho Domina snícího o osvobození lidstva od těžké práce, kterou za něj budou vykonávat živé stroje:

„Chci, aby se člověk stal pánem! Chci, aby žádná duše nepitoměla u práce, aby už nezbylo nic, nic!”

 

adaptace a režie: Jan-Jakub Šenkeřík / dramaturgie: Mykhailo Fedorov / výprava: Štěpánka Vaškevič / produkce: Petr Maršál, Lenka Pitronová, Sofie Šmídová / účinkují: Ján Madaras, Jan Šmíd, Matěj Převrátil, Jan Roháč, Tomáš Matušinec, Elisabeth Kateřina McIntosh, Terezie Hájková, Vojtěch Franců, Julie Stejskalová, Michaela Krylová, Iveta Hlubučková, Sára Černochová, Viktorie Hrachovcová, Veronika Pichlerová

 

PROHLÍDKA ZÁKULISÍ DIVADLA

15:00-16:00, 17:00 – 18:00, 19:00-20:00, 21:00-22:00

Navštívíte herecké šatny, sklady dekorací a rekvizit, truhlářskou a zámečnickou dílnu, gotické sklepení se studnou i střechu divadla. Divadlo skrývá mnohá tajemství a „proměny“, které vám během Noci divadel odhalí zaměstnanci divadla DISK.

účinkují: zaměstnanci divadla DISK a Vy

Sraz 15:00, 17:00, 19:00 a 21:00 ve foyer divadla.

Kapacita je omezená.

 

LEVEL

R102, 18:00-19:00, 20:00-21:00

PŘEDSTAVENÍ

Platí, že naměřená hodnota neodpovídá momentální tělesné aktivitě. Energetický příjem se nerovná energetickému výdeji. Není možné vyrovnat spánkový deficit. Tělesná výtěž se násobí roztažením zornic. Dochází k výpadkům dechu. Energetická křivka kolmo vyletí. Kolísavou tendencí padá pod bod nula. Dosáhne dna (První věta začíná opět platit). Dorovnává se do optimálního stavu. Energetický, vole, kmitočet.

režie, dramaturgie: Jan Křeček, Lukáš Horn / scénografie: Mariana Červenková / pedagogický garant: Michaela Homolová / účinkují: Vilma Vojtíšková, Karolína Kubešová, Jiří Fencl, Zbyněk Rohlík, Václav Ponikelský

 

PIANOKAVARNA.

STUDIO ŘETÍZEK, 18:30-20:00

KONCERT

Klubový kavárenský hudebně-poetický večer u piána. Autorské i jiné písně, poezie a další „proměny“ v češtině a angličtině za doprovodu klavíru.

účinkují: Olga Pašková, Adéla Zmrzlíková

 

DOTmy

KONCERT v KAFE DAMU

20:30-21:30

Kapela DOTmy se věnuje autorské tvorbě. Jejich texty jsou inspirovány útržky pouličních rozhovorů, slovy uvízlými v paměti, obrazy zahlédnutými z tramvaje, dysfunkcemi zvířat a lidí a občas i kanadskou poezií 60. let. V jejich hudbě se setkává folk s prvky nejrůznějších žánrů, které jsou vybírány s ohledem na náladu jednotlivých skladeb. Na Noc divadel přijedou rovnou z nahrávacího studia, kde v reálném čas vzniká jejich druhá deska.

účinkují: Dominika Prokopová, Tomáš "Kobliha" Knobloch, Martin Leták, Jan Mrázek, Ondřej "Drobek" Schmitd a Adam Trnka, Vít Šícha

 

CHUBASQUERO

KONCERT v KAFE DAMU, 22:00-23:00

Za mlhou hustou tak, že by se dala krájet a dost možná ještě dál, se mezi reprákama vlní libereckej rodák Chubasquero. Nechte se pohltit jeho nadupanými hypnotickými beaty a kdo ví, třeba vás zvedne ze židle i remix nějaký profláklý popiny.

účinkují: Chubasquero

Soubor: DAMU

Sobota 23. 3. 2024 od 12:30

ZDARMA, bez rezervací, do naplnění kapacity.

Program ke stažení zde.

 

Podívejte se na fotografie z minulého ročníku.