Přejít na hlavní obsah

: HOŘÍ!

Divadelní studio DISK se jako každý rok zapojuje do mezinárodního projektu Noc divadel. Letošní 11. ročník proběhne v sobotu 18. listopadu 2023 s tématem HOŘÍ!

I letos nabídneme bohatý program v DISKu i dalších prostorách DAMU zdarma. Harmonogram ke stažení.

Noc divadel v DISKu a na DAMU: HOŘÍ

18. listopadu 2023

Knihovna DAMU

14:00 - 20:00

V rámci Noci divadel bude letos na DAMU otevřena i univerzitní knihovna. Podívejte se, kde studenti DAMU tráví svůj volný čas a kde získávají informace pro své studium. K dispozici bude „knihobudka“ s knihami a časopisy, které si můžete odnést, zároveň si můžete se studentskou slevou koupit knihy z NAMU, Kantu a Divadelního ústavu.

Ruční sítotisk na tašky

16:00 – 19:00, knihovna DAMU / workshop

Workshop sítotiskové dílny s tiskem na tašky, případně vlastní přinesené textilie.

Účinkují: Jiří Růžička, IDU a Vy

Kaleidoscope

14:00 - 15:00, 15:30 - 16:30, Malírna / pohybový workshop

Přijďte se naladit. Vydechnout a nadechnout. Zažít příjemný pocit souznění s místem, na kterém se právě nacházíte, ale i rytmem svého srdce. Cílem hodinové session je nechat se vést a věnovat se pozorování zcela obyčejných věcí. Tak obyčejných a samozřejmých, že jsme se už odnaučili je vnímat. Přijměte pozvání na workshop všímavosti a inspirativní performanci domů, keřů, laviček, ptáků, puklin ve zdi, večerního setmění i třeba vlastních tkaniček od bot. A pokud budete chtít, i sebe sama. Do uší si u nás namícháte přímo podle své chuti takovou hudbu, která vás naplní. Povede vaše oči i celé tělo. Všechno kolem je najednou choreografie, tanec, všechno je hra.

English-friendly, Vhodné pro děti

Sraz 14:00 a 15:30 ve foyer divadla. S SEBOU: mobil a sluchátka

Nutná rezervace přes Goout. https://goout.net/cs/veronika-knytlova-kaleidoscope/sznfwrw/

Režie a choreografie: Veronika Knytlová
Sound design: Martin Tvrdý
Tvorba webu: Tomáš Javůrek
Performují: Neviditelné děti / studenti HAMU: Eliška Švecová, Jana Štofaniková, Kateřina Vernerová, Kristýna Koudelová
Producent: Mind Move, z. s.
Partner: HAMU
Podpořil: Státní fond kultury ČR, Nadace Život umělce

PLAY SHAKESPEARE STUDENTŮ DAMU

14:00 – 15:30, Studio Řetízek / představení

Tři herci představí divákům jedinečný koktejl toho nejlepšího z tvorby nejslavnějšího světového dramatika, a proto uvidíte Romea a Julii, Hamleta i Othella ale také všechny komedie a mnoho dalšího. To vše za doprovodu živé hudby a akrobatických kousků. Pokud se ptáte, co se stane, když studenti DAMU s chatrnými znalostmi Williama Shakespeara obsáhnou celé jeho souborné dílo, jsme tu pro vás! Pokud jste znalci alžbětinského divadla nebo jste naopak nikdy nepřečetli žádnou divadelní hru – neváhejte! Vydáme se na cestu plnou nástrah dramatu a blankversu a zkusíme vám vysvětlit, že Shakespeare rozhodně není jen nudná povinná četba, ale že je živý i dnes!

hrají: Marek Nagl, Radek Lajfr, Jan Roháč, Anna Veselá

Pedagogický hlas mluví: Eva Salzmannová

Režie a dramaturgie: Prokop Košař a Eliáš Gaydečka

Producent: Jiří Dejl a OLDstars, z.s.

Produkce: Barbora Horská

Workshop divadelního líčení

14:00-16:00, 19:00 – 21:00 / maskérna

Během workshopu vás garderobiérka a certifikovaná maskérka divadla DISK, Zuzana Birtusová provede různými technikami a tajemstvími divadelního líčení. Ať už jste začátečníci nebo máte s líčením nějaké zkušenosti, workshop je vhodný pro všechny.

Kapacita je omezená.

Exkluzivní prohlídka divadla s paní ředitelkou

14:30 – 15:30, 16:00 – 17:00

Prohlídka zákulisí divadla: herecké šatny, sklady dekorací a rekvizit, truhlářská a zámečnická dílna, gotické sklepení se studnou. Divadlo skrývá mnoho tajemství, která vám během Noci divadel odhalí ředitelka divadla DISK Viktorie Schmoranzová.

Kapacita je omezená.

Normální život

15:00-15:45, 16:30-17:15, K222 / představení

Jazyk: ČJ+AJ+UK

Nejsou jenom těžkosti. Někdy chybí radost, ale není všechno zlé. Je spousta dobrých lidí. Jsou i takoví, co si myslí, že jsme zrádkyně. Ale to není názor všech. Co jsem vystoupila z vlaku, jako bych žila nekončící špatný sen. Ale vlastně není pořád špatný. Praha je někdy jako krásný sen. A voňavky v Sephoře... Prostě: normální život.

Představení ukrajinských studentek DAMU o tom, co je pro ně dnes normální život.

Autor: Kapitolina Kolobova, David Zelinka, soubor

Režie: Kapitolina Kolobova, David Zelinka

Produkce: Anna Teslia, DAMU, Teď nádech a leť, z.s.

Účinkují: Anna Herasimenko, Olesya Usata, Yulia Pluskova, Anastasia Kravchuk, Marina Machulska

Encyklopedie ničeho

17:00 – 18:00, divadlo DISK / představení

Každý z nás je svou vlastní encyklopedií. Ve své mysli a těle nosíme informace, které jsme se naučili a které jsme zažili. Většinu těchto informací a těchto dovedností považujeme za nesmysly a zbytečnosti a zdá se, že jsou o ničem. Ve světě přetíženém a posedlém „správnými” a „užitečnými” informacemi se 7 performerů pokouší tuto představu zpochybnit tím, že se podělí o svou osobní encyklopedii a prozkoumají hloubku a hodnotu banalit, nesmyslů a zbytečností.

Režie: Tinka Avramova

Dramaturgie: Zuzana Šklíbová a Fedir Kis

Scénografie a kostýmy: Anna Nevrlá

Produkce: Anna Burianová, Eliška Pelková, Adéla Garabíková

Účinkují: Tomáš Adel, Adéla Gajdošová, Richard Janča, Naděžda Melková, Alena Novotná, David Petrželka, Štěpánka Todorová

Arabská noc

18:00 – 19:00, 20:30 – 21:30, K107 / představení + beseda

Každý má své sny. Ale kdo si může být jistý, že je právě teď nežije? Sen jedné neobyčejné noci na jednom obyčejném sídlišti smísí představy se skutečností, které pak navzájem nerozeznatelné mohou volně plynout jako voda v potrubí, aby cestou smyly hranici mezi blízkostí a osaměním, na niž tak jako tak denně bez povšimnutí narážíme ve světě, kde jsme všichni společně úplně sami. A nebo se nám to jen zdá?

„Člověk si myslí, že všechno bude dobré, alespoň tentokrát, ale pak to tak není a je to ještě horší než kdykoli předtím.“

autor: Roland Schimmelpfennig, překlad: Josef Balvín, režie: Jan-Jakub Šenkeřík, dramaturgie: Adéla Krausová, scéna a kostýmy: Štěpánka Vaškevič, hrají: Matěj Převrátil, Julie Stejskalová, Terezie Hájková, Vojtěch Franců, Jan Šmíd

Devil ladyboss office

19:00, 20:00, 21:00, 22:00, foyer / performance

Co může všechno hořet? Oheň? Nebo svět? Peklo může hořet. Ďábel ovládá říši pekelnou. Co vše můžeme vidět v jeho říši? Jaký život ďábel prožívá v malé místnosti a co všechno je ochotný udělat pro peklo? Pojďme se podívat do malé budovy plné černé a žhavé místnosti, kde sídlí ďábel.

Autor: Tereza Hromádková

Obsazení: Tereza Hromádková

Defying the darkness: "Iran's underground theatre challenges totalitarian rules"

19:00 – 19:45, Studio Řetízek / ENGLISH / performance lecture

Underground theatre artists in Iran have produced a wide range of works, from thought-provoking plays to experimental performances. These works often addressed pressing social and political issues, such as censorship, women's rights, and human rights abuses. They used symbolism and metaphors to convey their messages, allowing them to bypass government censorship. here's a brief overview of their works, ideas, and how they navigated the challenging situation in Iran.

Neda Taslimian

Písničkářka

16:30 – 17:00, 20:30 – 21:00, 21:30 – 22:00, foyer Řetízku / koncert

Autorské písně v češtině a angličtině za doprovodu klavíru

Olga Pašková

Vznícení

19:30 – 20:00, 21:00 – 21:30, K332 / performance

HOŘÍ!... Běží. Letí. Tečou. Bdí. Cedí mezi prsty. Tisknou se. Ví, že svět v plamenech je jim v patách. Padají. Chytají se zastavené chvíle. Nádech, výdech. Vidí uprostřed tmy a prázdnoty vězet něco skutečného. Stojí. Letí. Tečou. Bdí. Hasí.

Soubor „Neviditelné děti“ ladí svá těla s hudbou i tichem do společného abstraktního celku svázaného přesnými pravidly skupinové taneční improvizace.

Autor: soubor Neviditelné děti

Obsazení: Eliška Švecová, Kateřina Vernerová, Kristýna Koudelová, Jana Štofaniková

Light design: Lukáš Klíma

Supervize: MgA. Veronika Knytlová

Hudebníci: Robert Fischmann, David Lomič

Pach

20:00 – 20:40, 22:00 – 22:40, K222 / scénické čtení

Povídka s názvem Pach z pera slovenského samizdatového autora Dominika Tatarky, aktivního účastníka Slovenského národního povstání a jednoho ze signatářů Charty 77, sleduje příběh mladého vojáka. Vojáka, který se vrátil z bojů na Východní frontě, z území dnešní Ukrajiny, a odjíždí se ženou na svatební cestu. Jenže něco v něm prasklo a zřítilo se, a on teď brousí dýku ostrým kamínkem na památku. Svíce vzplanou, vše se rozplyne.

Scénické čtení, stůl ve slunečném křídle hotelu. Dáte si přípitek? Přidáte se k hostině? Kytici růží? Přivoníte?

Hihihahaholky

22:30 – 23:30, divadlo DISK / koncert

Dvě holky ze srdce od srdce ze života od života holek dvou jou”

Alternativně - rapově- hudebně - poeticky - melodicky - disharmonicky performativní duo Aleny Novotné a Štěpánky Todorové, které řeší life, girls and boys, life, problems a dobrej swag.

Autoři, účinkující: Alena Novotná, Štěpánka Todorová, Matěj Šíma

Soubor: DAMU

18. listopadu 2023 od 14 hodin

v divadle DISK a různých prostorách DAMU

Karlova 26, Praha1

Téma: HOŘÍ!

ZDARMA, kapacita omezená

Facebooková událost