Přejít na hlavní obsah

: Ivan Vyrypajev

Žijeme do dna a doufáme v naplnění.

Současná ruská hra o generaci, která se opila možnostmi natolik, že zapomněla na to, že po každé opilosti přichází vystřízlivění.

Zatím nejnovější hra Ivana Vyrypajeva, jejíž světová premiéra proběhla v únoru 2014 v Düsseldorfer Shauspielhaus, se představí v podání absolventského ročníku katedry činoherního divadla DAMU v divadle DISK.

Text pro svou absolventskou inscenaci vybrala režisérka Alžběta Burianová, hru Opilí vnímá jako generační výpověď: „Opilost alkoholem ve hře funguje jako metafora pro “opilost” vyvolávanou nebo jistě alespoň živenou a podporovanou určitými dominantními silami současné společnosti. Skutečnost, že inscenace bude hrána generačním souborem, je v případě naší interpretace výhodou, neboť tyto trendy se u generace porevoluční doby projevují nejvýrazněji.”

Absolventské inscenace DAMU mají za úkol představit nejen režiséra, ale i herecký ročník, kterému byla hra vybrána na míru. „Pro vnímání postav hry Ivana Vyrypajeva “Opilí” vycházíme z tezí Zygmunta Baumanna a jeho Tekuté modernity.  Vyrypajevovy postavy jsou vytrženy z kontextu svého života, jejich jednání je nespojité a nesouvislé. Rozhodují se podle nastalých okolností, téměř bez zřetele na dění minulé nebo budoucí. Vytěsňují nebo ignorují, že z každého jejich počínání nutně vyplynou důsledky jak pro ně, tak pro druhé,” vysvětluje Alžběta Burianová a zdůvodňuje tak své přesvědčení o generační výpovědi textu.

Nad veškerým děním hry visí neustálá hrozba soudného dne v podobě vystřízlivění. Dá se říct, že v naší koncepci sledujeme soumrak tzv. generace Z, která začíná pochybovat o své všemocnosti a upíná se k přesvědčení, že existuje něco, co ji přesahuje. V tomto mají Opilí Ivana Vyrypajeva téměř až barokní rozměr”, doplňuje dramaturg David Košťák, který svou zkušenost se současným dramatem načerpal ve svém domácím Divadle LETÍ.

Na inscenaci se studenty DAMU spolupracuje profesionální hudebník Ventolin, který se mimo jiné proslavil hudebním projektem Kazety.

Soubor: Činohra

Sezona 2015/2016

Premiéra 20. listopadu 2015

překlad
Tereza Krčálová
režie
Alžběta Burianová
dramaturgie
David Košťák
scénografie
Vasylyna Kharchevka
kostýmy
Pavel Morávek
produkce
Martin Hudeček
Michaela Příkopová
Richard Juan Rozkovec
pohybová spolupráce
Blanka Burianová

 

obsazení:

Mark
Matyáš Řezníček
Marta
Eliška Jansová
Laura
Eva Hacurová
Magda
Veronika Lapková
Lawrence
Adam Ernest
Karl
Ihor Krotovych
Linda
Elizaveta Shvachko
Gustav
Matěj Vejdělek
Lora
Tereza Terberová*
Max
Vít Roleček
Gabriel
Jáchym Kučera
Mathias
Michal Lurie*
Rudolf
Viktor Javořík*
Róza
Anna Kratochvílová

(* studenti 3. ročníku KČD)

 

autor fotek

Michal Hančovský