Přejít na hlavní obsah

: kolektiv

Autorská inscenace tvůrčí skupiny 8lidí vychází z události, která nedávno otřásla mediálním světem. Ruský novinář Arkadij Babčenko, žijící v emigraci na Ukrajině, se stal obětí vraždy. Stopy po jejím objednavateli vedly do Babčenkovy domoviny, do vysokých vrstev ruské společnosti. Novinářská obec přišla o dalšího kolegu, který byl coby nepohodlný kritik Putinova režimu jednoduše odstraněn.

Tak by se celá situace jevila, pokud by ovšem den po oznámení novinářovy smrti nevystoupil živý Arkadij Babčenko na tiskové konferenci a neoznámil, že se jednalo o operaci ukrajinské tajné služby, která se skrz fingování Babčenkovy smrti pokusila zadavatele vraždy dopadnout.

Co dnes uvádí novináře v ohrožení?

Kdy dát přednost bezpečí a kdy navzdory veškerému riziku dodržet novinářskou etiku?

A kdo vlastně je Arkadij Babčenko?

Speciální akce: studenti Fakulty sociálních věd UK s platným průkazem mají vstupné na všechny reprízy za 50 Kč.

Z RECENZÍ

divadelni-noviny.cz, Ema Šlechtová

"Skutečnost, že aktéři nejsou herci, považuji v tomto případě za výhodu. Jejich autentický, nedokonalý, a přesto režijně přesně řízený projev oproštěný od deklamace či přehrávání nabývá až apelativního rozměru. Skuteční lidé sdělují skutečný příběh. Zcizováním vzniká dojem objektivního odstupu, který zvolená forma vyžaduje: 8lidí si i na jevišti zachovává vlastní identitu a v Arkadije Babčenka se například proměňují teprve nasazením tmavě modré mikiny s kapucí s nápisem Journey. Nina Jacques, Boris Jedinák a Petr Erbes vstupují na jeviště se sebevědomou přirozeností a nejvíce ze všech působí jako ve svém živlu."

Soubor: Alterna

premiéra: 14. prosince 2018

délka představení: 75 minut

8lidí
Petr Erbes
Nina Jacques
Boris Jedinák
Anna Klimešová
Viktorie Vášová
Vendula Bělochová
Karolína Kotrbová
Zuzana Sceranková

Produkce
Emílie Formanová
Prokop Novák
Alice Kofláková

 

autor fotek: Oskar Helcel, Martin Salajka