Přejít na hlavní obsah

Zlomvaz nebude jen o divadle!

Zlomvaz nebude jen o divadle!

Už na konci září DAMU ožije festivalovým ruchem. 28. ročník festivalu studentského divadla proběhne od středy 29. září do soboty 2. října. Bude tak zároveň zahájením nového akademického roku, který studenty čeká hned následující pondělí. Letos se divadelní přehlídky zúčastní 4 školy ze 3 zemí. Kromě DAMU a JAMU přijedou se svými inscenacemi také studenti ze slovenské VŠMU a polské AST.

Festival ale zdaleka nebude jen o divadle. Zlomvaz bude odstartován už 28. září ve 22 hodin zahajovací párty s názvem Vypínání. Další den pak začne Restart, jak zní podtitul letošního ročníku. V sobotu večer, po (doufejme) úspěšném restartu proběhne závěrečná párty nazvaná Vítejte. Můžeme jen věřit, že tak přivítáme nový rok a novou divadelní sezónu, která už bude bez přísných opatření.

DAMU se stane centrem a srdcem celého festivalu. Nejen, že se tu odehrají všechna divadelní představení, a to v Divadle DISK, v Řetízku nebo některých učebnách, další prostory školy zaplní doprovodný program (off). Každé odpoledne se střecha DISKu rozezní koncerty, které si bude možné poslechnout i ze sousední chill zóny nebo festivalové hospody. V duchu hesla restart nedáme dopustit na tradiční formy, a tak se návštěvníci mohou těšit na pořádnou putyku. Utopenec, turek do skla nebo jedinečný zlomvazový drink bude k dostání jedině tam!

Večery budou také patřit offu. Hned první večer uvedeme v DISKu inscenaci Striptease paradise, která vzniká přímo pro Zlomvaz. Během ní bude představen unikátní festivalový merch, který přímo pro Zlomvaz tvoří mladí módní návrháři. Součástí fashion show bude i dražba této limitované zlomvazové edice. Ve čtvrtek se pak ve vinohradské sportovní hale odehraje fotbalový turnaj. Divadelní přehlídka je už po několik ročníků festivalu nesoutěžní, ale přihlášené týmy se mezi sebou utkají o trofej na hřišti. Nejen sportovci, ale hlavně diváci coby skandující dav, jsou zváni. Bude dobrej fotbal a dobrý pivo. A to se za tu cestu na Vinohrady vyplatí! V pátek se večerní dění přesune zpátky na DAMU, kde po představení Sboru DAMU Veselé chvíle v životě lidu českého protančíme střevíce u cimbálu. 

Otevřít obzory a nastavit mysl. To má za cíl vzdělávací sekce setup. Od dopoledních brunchů s hosty přes diskuse až k workshopům. Kdo ráno ocení poklidný rozjezd, může se  zastavit na střeše DISKu a poslechnout si rozhovor s hostem u snídaně a kávy. Odpoledne se bude debatovat o udržitelnosti ve městě, o ženách v kultuře nebo o obrazu kultury v médiích. A nevynecháme ani téma vyřčené iniciativou Ne!musíš to vydržet, momentálně rezonující na divadelních školách.
Workshopy pak nabídnou možnost vyzkoušet si něco z divadelní praxe. Nenechte se zmást, i schopnost správně vyplnit daňové přiznání je dovednost potřebná v kultuře, a jeden z našich workshopů s tím může pomoci.

Cílem je vytvořit festival od studentů pro studenty. Dát jim prostor pro prezentaci svých dovedností, a to nejen přímo na jevišti. Od začátku příprav je pro nás důležité, aby byl Zlomvaz otevřený pro studenty, nejen jako návštěvníky nebo účinkující, ale aby se na něm podíleli i  během příprav. Část připravovaných workshopů například vedou právě studenti. Jiní zase představí své texty v rámci autorských čtení. Studenti či absolventi (ale nejen oni) budou zapojeni také v rámci diskusí a ranních brunchů, a to jako moderátoři i jako diskutující. Především si přejeme, aby se DAMU (aspoň po dobu festivalu) stala místem setkání studentů napříč školami. A proto budeme nejradši, když se tam s vámi uvidíme!

Celý program a vstupenky najdete na našem webu: zlomvaz.cz

Zlomvaz - restart 29. 9. - 2. 10. 2021

ig: @zlomvaz_festival

fb: @zlomvaz

za organizační tým Zlomvazu Anežka Bednářová